הכנה לשני המבחנים א+ב

198 ש"ח

הכנה שלב א

98 ש"ח


שאלות נפוצות


מסלולי מחוננים
אלו מסלולי לימוד למחוננים קיימים?
האם יש פעילות למחוננים גם מעבר לשעות הלימודים?
האם מומלץ לקחת חלק בפעילות המוצעת למחוננים?
האם חובה להשתתף באחד ממסלולי המחוננים?
האם ניתן להצטרף לתוכנית המחוננים בגיל מאוחר יותר?
האם ההשתתפות במסלולי המחוננים עולה כסף?

בחינת האיתור למסלולי המחוננים
מהו תהליך איתור המחוננים ומה הוא כולל?
האם חובה לשלוח את הילד למבחני המחוננים?
באיזה תאריכים מתקיימים מבחני איתור המחוננים?
מתי נדע האם ילדנו התקבל לתוכנית המחוננים?
האם ניתן לראות את הבחינה?
האם יש מועד ב'?
האם יש דרך לערער על התוצאה הסופית?

הכנה לבחינות המחוננים
למה בכלל צריך להתכונן, הרי אם הילד מחונן הוא יעבור את הבחינה בכל מקרה?
מה אחוז הילדים שעוברים הכנה לפני הבחינות?
אלו סוגי הכנות יש?
מהי דרך ההכנה המומלצת?
כמה זמן צריך להתכונן?
מה כוללת ערכת ההכנה של www.mehunan.com ?
למה אתם לא מספקים לומדה אלא ספר דיגיטלי?
האם כדי לשלוח את הילד לקורס הכנה?
איזה יתרונות יש לערכת ההכנה של www.mehunan.com ?
איך רוכשים?
למה לא מופיע מספר טלפון באתר?
אם התחרטתי לאחר הרכישה?מסלולי מחוננים


אלו מסלולי לימוד למחוננים קיימים?

במספר ערים קטן בארץ יש כיתות מחוננים בהם לומדים הילדים שאותרו (עברו את שני השלבים) החל מכיתה ג' ועד לסיום התיכון. בערים אחרות יש מרכזי מחוננים שמספקים מסלולי העשרה שנקראים "ימי שליפה": יום בשבוע הילדים שאותרו עוזבים את בית הספר והולכים ללמוד במרכזי המחוננים. החומר הנילמד הוא חומר העשרה ברמה גבוהה במגוון תחומים רחב. את רשימת כיתות המחוננים ומרכזי המחוננים ניתן למצוא באתר משרד החינוך.
בנוסף ילדים שקיבלו ציונים גבוהים בבחינה אך לא עברו את הסף הנדרש למחוננים יוכלו להשתתף בתוכניות מצוינות בשעות אחר הצהריים. פרטים על כך ניתן לקבל בבית הספר או ברשות המקומית.


האם יש פעילות למחוננים גם מעבר לשעות הלימודים?

יש פעילויות רבות בחופש שפתוחות רק למחוננים. מדובר בדרך כלל בפעילויות שמאורגנות ע"י אוניברסטאות וארגונים גדולים בשיתוף עם האגף למחוננים במשרד החינוך (לדוגמא מחנות הקיץ של המרכז הישראלי למצוינות בחינוך). בנוסף בכיתות הגבוהות המחוננים מוזמנים ליטול חלק בתוכניות אקדמיות כמו תכנית אלפא באוניברסיטת תל-אביב ועוד.


האם מומלץ לקחת חלק בפעילות המוצעת למחוננים?

ילד שבדרך כלל משתעמם בבית הספר יזכה להרבה עניין, ידע והרחבת אופקים. מנקודת מבט זו הדבר בהחלט מומלץ. גם לילד שצמא לחברת ילדים שאיתם יוכל למצוא שפה משותפת שמתבססת על תחומי ענין משותפים ברמה גבוהה יצא נשכר מהשתתפות בתוכנית.
ילדים שהחלק החברתי הנוכחי שלהם, בכיתה הרגילה, חשוב להם מאד ואין להם עניין ללמוד ולהתפתח בכיוונים נוספים, כנראה שלא יתאימו לתוכנית.


האם חובה להשתתף באחד ממסלולי המחוננים?

אין חובה, רק הזדמנות. המעבר לכיתת מחוננים, השתתפות בימי העשרה או בחוגי המצוינות היא רשות. כמובן שניתן גם לפרוש בכל עת ולחזור למסגרת הקודמת.


האם ניתן להצטרף לתוכנית המחוננים בגיל מאוחר יותר?

בעקרון כן, בהתבסס על מקום פנוי. אם עבר זמן רב יתכן ותדרש בחינה נוספת (הכללים משתנים כתלות בתוכנית, בגיל ובזמינות המקום).


האם ההשתתפות במסלולי המחוננים עולה כסף?

כן, בהחלט. אמנם משרד החינוך מממן חלק נכבד מהפעילות אך עדיין ההורים נדרשים לשלם סכומים לא מבוטלים. יש הבדלים בין התוכניות והערים השונות אך ניתן לומר שעלות שנתית לילד בכיתת מחוננים או ביום שליפה נעה בין 1000 ל 2000 ₪. הנחות ומלגות למעוטי יכולת זמינות ברוב המקומות.בחינת האיתור למסלולי המחוננים


מהו תהליך איתור המחוננים ומה הוא כולל?

האיתור מתבצע בכיתה ב' (במקומות מעטים בכיתה ג'), והוא מתנהל בשני שלבים:
בשלב א' עוברים כל הילדים (מלבד אלו שהוריהם לא נתנו את הסכמתם לכך) מבחן סינון ראשוני הבודק בעיקר את הבנת הנקרא והחשיבה החשבונית. המבחן זהה ומתקיים במקביל בכל הארץ. בית הספר אחראי לבדוק ולהעביר את רשימת 15% מתלמידי השכבה הטובים ביותר שימשיכו לשלב ב'.
במבחני שלב ב' נבדקות היכולות הקוגניטיבית של הילד יותר לעומק. המבחן מתבצע על ידי מכון קרני בשעות אחר הצהריים בתאריכים שונים במקומות מרכזיים. המבחן הוא מבחן פסיכומטרי סגור ("מבחן אמריקאי" – בחירת תשובה נכונה מתוך מספר אפשרויות), לא קל ותחת לחץ של זמן. רק כ 2%-3% מהילדים יעברו את המבחן הזה.


האם חובה לשלוח את הילד למבחני המחוננים?

לא, הורה יכול להודיע בכל שלב שאינו מעונין שילדו יגש לבחינה.


באיזה תאריכים מתקיימים מבחני איתור המחוננים?

מבחן שלב א' מתקיים בדרך כלל במחצית השניה של חודש אוקטובר. הודעה עם תאריך מדויק נשלחת להורים לפני חג הסוכות.
מבחני שלב ב' מתקיימים בחודשים ינואר-מרץ, תלוי במקום המגורים. הודעה נשלחת מספר שבועות לפני הבחינה.


מתי נדע האם ילדנו התקבל לתוכנית המחוננים?

תוצאות שלב א' מתקבלות כשבוע עד שבועיים לאחר המבחן. המחנכת תעביר עם הילדים מכתב עם התשובה.
תוצאות שלב ב' מתקבלות רק לקראת סיום שנת הלימודים, לקראת סוף חודש יוני. בית הספר מקבל את התשובות ומעביר להורים.


האם ניתן לראות את הבחינה?

בדרך כלל ניתן לראות את בחינות שלב א' בתאום עם המחנכת או יועצת בית הספר. אין כללים ברורים אך רוב בתי הספר מאפשרים זאת.
את בחינות שלב ב' לא ניתן לראות, הן נשמרות בסודיות רבה. כמו כן לא ניתן לקבל פירוט מעבר לתוצאת התקבל / לא התקבל.


האם יש מועד ב'?

ניתן להבחן רק פעם בשנה, במועד שנקבע לילד (לפי מקום המגורים). אם יש בעיה אובייקטיבית ולא ניתן להגיע לבחינה במועד שנקבע יש ליצור קשר עם אגף המחוננים במשרד החינוך לתאום מועד חלופי


האם יש דרך לערער על התוצאה הסופית?

לא, אך במידה והילד לא עבר את שלב ב' ניתן לבקש להבחן שוב בשנה שלאחר מכן. הבקשה צריכה לעמוד בקריטריונים נוקשים על מנת שתידון. פרטים לגבי הקריטריונים והפרוצדורה ניתן למצוא באתר האגף למחוננים של משרד החינוך.הכנה לבחינות המחוננים


למה בכלל צריך להתכונן, הרי אם הילד מחונן הוא יעבור את הבחינה בכל מקרה?

מבחני המיון לא נועדו ולא מתיימרים לאתר את כל הילדים מחוננים או רק ילדים מחוננים.

המבחנים מאתרים מספר מסוים, קבוע פחות או יותר (שנגזר מהתקציב השנתי של משרד החינוך לנושא), של ילדים מוכשרים שמסוגלים להתמודד בהצלחה עם לימודים והעשרות ברמה גבוהה. נכון שילד לא מוכשר לא יעבור את הבחינות, לא משנה כמה יתכונן. אבל במציאות שיצר פורמט המבחן הנוכחי הכנה בפירוש מעלה את הציון ולכן משפרת את סיכויי המעבר. למה? כי בדיוק כמו במבחנים הפסיכומטריים לפני הקבלה לאוניברסיטה כל נבחן נמדד לעומת אחרים וכי מספר המקומות מוגבל.


מה אחוז הילדים שעוברים הכנה לפני הבחינות?

אין נתונים רשמיים על כך אך על סמך ניתוחי שוק, כתבות בתקשורת ושיחות עם הורים ניתן להסיק כי מספר המתכוננים גדול וממשיך לגדול כל שנה.


אלו סוגי הכנות יש?

ניתן להתכונן בארבע דרכים:
- קורסי הכנה, לאורך כיתה א' או בחופשים
- שיעורי הכנה פרטיים
- לומדות
- ערכת הכנה שכוללת הסברים ומבחני דוגמא (זו הדרך שלנו)


מהי דרך ההכנה המומלצת?

אנחנו כמובן ממליצים על הערכה שלנו :)
אנחנו מאמינים שכל הורה יוכל להכין את הילד שלו בצורה הטובה ביותר לבחינה אם יהיו לו את הכלים לכך. הערכה שלנו מספקת להורה את הכלים האלו ומאפשרת לו להכין את ילדו בצורה יסודית ומהנה. מעבר לחלק המקצועי אנחנו גם הורים לילדים מחוננים ועברנו את התהליך אותו אתם עוברים מספר פעמים בשנים האחרונות. הערכה שלנו פותחה מהמקום הזה, מתוך זיהוי הצורך שלנו כהורים בחומרים, במידע ובדוגמאות שיאפשרו לנו לנהל את תהליך ההכנה של ילדנו בצורה טובה ביותר. כבונוס גילינו גם שניתן להנות מההכנה אם היא מתבצעת בצורה זו ולבלות זמן איכות עם ילדנו תוך כדי.


כמה זמן צריך להתכונן?

אין תשובה מוחלטת, לכל ילד יש את הקצב שלו ואת החומר שהוא צריך להשלים לקראת הבחינה. ההמלצות שלנו:
לקראת שלב א' חשוב לשפר את יכולות הקריאה. את זה כדי להתחיל מוקדם ככל הניתן. מעבר לכך צריך להקדיש כשבועיים לעבודה עם חוברת ההכנה (אם נזכרתם מאוחר מידי, גם יומיים-שלושה של תרגול לפני הבחינה יכולים לעשות את ההבדל).
לקראת שלב ב' חשוב להעשיר את הידע הכללי וההכנה בעניניים אקטואליים (רשימת נושאים מופיעה בחוברת). מעבר לכך חשוב לתרגל עם החוברת במשך מספר שבועות לפני הבחינה עקב כמות הנושאים הגדולה.


מה כוללת ערכת ההכנה של www.mehunan.com ?

אנחנו מציעים חוברות הכנה לבחינות אותן ניתן לרכוש ולהוריד באופן מידי אונליין. בעזרת חוברות אלו תוכלו אתם ההורים לעזור לילדכם להתכונן ולתרגל. החוברות כוללות מידע רב על המבחן, טיפים ואסטרטגיות להכנה ולזמן המבחן עצמו מבחנים לדוגמא ופתרונות. החוברות ניתנות לשימוש על כל מחשב או טאבלט, אך ניתן גם להדפיס את מבחני הדוגמא על מנת לאפשר לילד לתרגל באופן דומה לבחינה עצמה. בנוסף תוכלו למצוא בחוברות הסברים מפורטים לגבי התהליך כולו.
הערכה מתעדכנת כל שנה בהתאם למבחני השנים הקודמות ולפי מה שצפוי בשנה הנוכחית.


למה אתם לא מספקים לומדה אלא ספר דיגיטלי?

יש לומדות בשוק המכסות פחות או יותר את אותו חומר לימוד לקראת הבחינה כמו החוברות שלנו. החיסרון העיקרי של הלומדה הוא שהיא אינה מהווה דוגמא לבחינה עצמה, שמתבצעת על ניר ולא מול מחשב. כמו כן החלק של ההורה בתהליך הופך להיות שולי בעוד הילד יושב מול מחשב ומתמודד לבדו.
חשוב להבין גם שהלומדות מחייבות חיבור לאינטרנט, דבר שמגביל את השימוש בהן.
כמו כן זמן השימוש בלומדה מוגבל, 3-6 חודשים. אם הילד יבחן שוב בשנה הבאה או אם יש לכם ילדים נוספים שיבחנו בעתיד תאלצו לרכוש שוב מנוי במחיר מלא. החוברת שלנו נשארת ברשותכם לתמיד, ללא שום הגבלות (ועם עידכונים בחינם במידת הצורך).
חסרון נוסף הוא המחיר, עלויות הלומדות גבוהות משמעותית מעלות הערכה שלנו (עקב עלויות הפיתוח והתפעול הגבוהות שדרושות למערכות לומדה).


האם כדי לשלוח את הילד לקורס הכנה?

אנחנו לא דוגלים בקורסי הכנה ארוכים, בקייטנות מרוכזות ויקרות לפני הבחינה או שיעורים פרטיים. מנסיוננו זוהי השקעה גדולה ומיותרת. ההכנה צריכה להיות קצרה וממוקדת, מתרכזת בלהסביר לילד מה מצפה לו, מה מצופה ממנו ואיך הכי טוב להתנהל בזמן הבחינה. מעבר להסברים האלו תרגול בעזרת מבחני דוגמא עדכניים מספיק בהחלט. לאחר לימוד ותרגול אסרטגיות פתרון שונות הכל הולך קל יותר ומהר יותר. הילד מספיק לענות על יותר שאלות, משיג יותר תשובות נכונות ולכן גם ציון גבוה יותר בסופו של דבר.
מעבר להוצאה הכספית המיותרת הכנה עודפת והתמודדות מול ילדים אחרים בקורס עלולה ליצור התנגדות אצל הילד ולהשיג תוצאה הפוכה מהרצוי.


איזה יתרונות יש לערכת ההכנה של www.mehunan.com ?

• הסברים מפורטים מלווים באיורים, שיטות וטריקים, דוגמאות רבות ועוד ועוד

• הסברים גם לכם ההורים, מנחים אתכם איך להכין את הילד בצורה הטובה ביותר

• מספר גדול של מבחני דוגמא, דומים למבחנים הרשמיים שהתקיימו בשנים האחרונות

• אין הגבלת זמן: ניתן להמשיך להשתמש כמה זמן שתירצו (אפילו לשמור לאחים הקטנים – עדכונים חינם גם אחרי שנים)

• קובץ PDF סטנדרטי: ניתן לצפייה (ללא כל התקנה) בכל מחשב, טאבלט,iPAD או טלפון חכם

• קישור להורדת הקובץ מתקבל אוטומטית תוך דקות מרגע התשלום

• אין צורך להיות מחוברים לאינטרנט, ניתן להשתמש בכל מקום ובכל זמן

• כל החומר, הסברים ומבחנים, ניתן להדפסה בכל מדפסת ללא הגבלה

• עלות נמוכה משמעותית מכל אופציה אחרת


איך רוכשים?

הדרך המומלצת, הבטוחה והמהירה ביותר היא רכישה דרך האתר: בחרו את החוברת אותה אתם רוצים לרכוש, תועברו לאתר PayHip וממנו לPayPal לביצוע התשלום. אין צורך לפתוח חשבון PayPal, ניתן לשלם בכל כרטיס אשראי. מיד לאחר הרכישה, תוך דקות, תקבלו קישור להורדת החוברת (ובנוסף מייל מ PayHip עם קישור להורדה בעתיד).

תשלום דרך PayPal נחשב לבטוח ביותר ומגן עליכם לחלוטין. ניתן גם לשלם באשראי דרך הטלפון. שלחו לנו מייל עם מספר טלפון ושעות נוחות להתקשרות ונחזור אליכם לגביית התשלום. החוברת תשלח למייל כקובץ מצורף לאחר קבלת אישור מחברת האשראי.


למה לא מופיע מספר טלפון באתר?

איננו מחזיקים משרד או עובדים שתפקידם לענות לטלפון. אם היינו עושים זאת עלות החוברות שלנו הייתה מוכפלת. אנחנו מאמינים בצמצום עלויות על מנת לתת ללקוחות שלנו את המחיר הטוב ביותר. אם זאת אנחנו גם מאמינים בשרות טוב ולכן נשמח לענות על כל שאלה או בקשה במייל
( contact@mehunan.com) או דרך דף הפייסבוק שלנו. אנו מבטיחים לענות תוך מספר שעות לכל היותר. אם תעדיפו, ציינו מספר טלפון ונתקשר אליכם.


אם התחרטתי לאחר הרכישה?

אנחנו משוכנעים שלא תצטערו שרכשתם מאיתנו. אם בכל זאת תחליטו שאינכם מעונינים להשתמש בחוברות ההכנה שלנו, מכל סיבה שהיא, פנו אלינו ותקבלו החזר כספי מלא באופן מיידי ללא שאלות.המידע בדף זה נמסר כשרות לציבור ע"י mehunan.com מתוך רצון לסייע ולחלוק את הידע והנסיון שצברנו לאורך השנים הרבות בהם אנחנו לוקחים חלק בחינוך ואיתור ילדים מחוננים. אנחנו משתדלים לשמור את המידע מעודכן אך מכיון שנהלים משתנים ותוכניות לימוד מתעדכנות אין להסתמך באופן עיוור על הכתוב כאן ומומלץ לודא עם הגורמים הרשמיים במערכת החינוך.